Блог Марини Ігнатюк
Сексологія

Чому жінкам боляче займатися сексом

Болючий статевий акт настільки поширене явище серед жінок, що для нього навіть існує спеціальний термін – диспареунія. Біль під час статевого акту є часто замовчуваною проблемою в парі, як і відсутність оргазму. Не бажаючи засмучувати партнера, жінка може приховувати свої справжні відчуття, що призводить до поступового зниження довіри, уникання сексу під приводом «болить голова» і розчарування в інтимному житті… Хоча найчастіше причина болісного статевого акту може бути виявлена і усунена.

До найбільш поширених причин диспареунії належать:
1.      Сечостатеві інфекції. Причиною номер 1, безумовно, є різноманітні сечостатеві інфекції, які спричиняють запальні процеси. Хламідіоз, гарднерельоз, кандидоз, уреаплазмоз – усі ці захворювання можуть викликати вкрай неприємні відчуття, що супроводжуються печінням, свербіжем, болісним сечовиділенням, набряком слизових оболонок, ниттям внизу живота, висипом і навіть виразками. Зрозуміло, що за присутності такої симптоматики статевий акт не може приносити задоволення. Тому необхідно пройти обстеження у гінеколога, здати аналізи і пролікуватися обом партнерам.
2.      Перший секс. Мова йде про втрату цноти. Звісно, бувають випадки, коли акт дефлорації (розриву дівочої пліви) проходить безболісно й легко. Втім, найчастіше, дівчина відчуває ряд неприємних симптомів, які супроводжуються кровотечою. На жаль, уникнути болю в цьому випадку, скоріш за все, не вийде – один раз у житті доведеться потерпіти.
3.      Новий сексуальний партнер. Хворобливі відчуття з новим партнером можуть виникати через те, що він просто не знайомий з вашою фізіологією, а ви не готові сказати про власні побажання. Наприклад, він може приділити прелюдії недостатньо часу, вирішивши, що вам до вподоби більш агресивні й інтенсивні рухи, вибрати незручну і травматичну для вас позу. Зрозуміло, про такі нюанси слід говорити, потрібно направляти партнера, щоб в подальшому покращити інтимне життя.
4. Тіло виділяє мало змазки. Така проблема, як брак зволоження, пов’язана із недостатнім збудженням, розслабленням, а також із індивідуальними особливостями організму. Наприклад, порушенням гормонального фону; виснаженням залоз, які виділяють змазку; стресом; зловживанням алкоголем і нікотином; венозним застоєм в органах малого тазу; ендометриозом; гіпотеріозом тощо. Можуть бути й інші причини: наприклад, прийом деяких ліків. Виходом у даній ситуації стануть лубриканти. Вони виробляються на водній, силіконовій і масляній основі, є широко доступними та в основному безпечними.
5.      Великий пеніс. Великий статевий орган – це гордість чоловіка, але багатьом жінкам буває елементарно боляче мати з ним справу. Про що, звісно, варто повідомити партнера, щоб він не намагався відтворити побачені сцени з порнофільмів. Виходом у такій ситуації може стати зменшення інтенсивності проникнення та частоти фрикцій, правильно підібрана поза тощо. Так, будучи зверху, жінці легше контролювати глибину проникнення. Окремо варто сказати про анальний секс, який у випадку великого статевого члена теж здатен принести дуже болючі відчуття, тож партнерам варто або відмовитися від такого виду сексу, або здійснювати його за особливо ретельної підготовки.
6.      Критичні дні. Секс під час менструації може бути не лише болісним, але й інфекційно небезпечним, оскільки тіло жінки особливо вразливе до проникнення сторонніх мікробів. Тож ставитися до сексу під час критичних днів варто особливо ретельно й обережно: використовувати захист, обирати розслабляючу для жінки позу, здійснювати ретельні гігієнічні заходи тощо. Крім того, неприємні відчуття можуть виникати не лише в самі критичні дні. Так, безпосередньо до і після менструації можливий болючий секс, тому що шийка матки знаходиться нижче, ніж звичайно.
7.      Напруженість. Це одна з основних психологічних причин болісного статевого акту. Вона може виникнути у зв’язку з:
- недовірою до партнера;
- сумнівами у власній привабливості й сексуальності;
- відсутністю сексуального досвіду;
- нерозділеним почуттям до партнера;
- страхом болю і страху завагітніти;
- ідеями з приводу моралі та етики тощо.
В кожному разі психоемоційна напруженість, яка призводить до напруги й спазму в тілі, унеможливлює отримання приємних відчуттів. Намагаючись вразити партнера, жінка здатна терпіти незручні для неї пози та дії, а, боячись виглядати не надто привабливо, соромиться сказати, як саме і чого хоче. Водночас партнер може не мати досвіду, щоб розпізнати надмірну напруженість жінки, і зробити так, щоб вона розслабилась за допомогою достатньої стимуляції, зробити їй масаж або приємні оральні ласки. Іноді, щоб розслабити жінку, з нею потрібно проговорити ті питання, які її бентежать: наприклад, чи не має партнер захворювань; чи не завагітніє вона; наскільки серйозні його наміри тощо… Розслабленість і довіра – це основа приємного сексу, тому боротися з причинами напруженості під час сексу потрібно неодмінно і за допомогою професійного психотерапевта.
8.     Вагінізм. Вагінізм – це мимовільне скорочення м'язів піхви, яке робить проникнення неможливим або дуже болючим. Цей стан може бути викликаний фізіологічними (хвороби, патології, деформації) або психологічними причинами. Останні трапляються частіше. Серед них: невдалий досвід статевого акту, сексуальне насильство, негативне сприйняття сексу (осуд, сором, страх гріха). Так чи інакше, але і ця проблема вирішувана. Якщо нічого з нею не робити, то ситуація буде тільки погіршуватися. Тому неодмінно потрібно звернутися до психолога-сексолога.
9.     Садистські нахили партнера. Варто сказати, що жінка, яка зазнала певної агресії в дитинстві, несвідомо може притягувати в своє життя партнерів, які відтворюють знайомий їй формат «любові» – в якому присутній фізичний біль. В міру травмованості психіка жінки може сприймати як належне прояви фізичної агресії партнера під час сексу. В деякій мірі легке придушення або поплескування по сідницях можуть бути приємними, але якщо жінка після кожного статевого акту опиняється в синцях, а її тіло болить і ниє, варто розібратися в психологічних причинах таких стосунків і вивести їх на здоровий рівень.
Якою б не була причина болючого статевого акту, фаховий психолог-сексолог здатен вирішити ряд психоемоційних проблем:
- Допоможе нарешті відкрито сказати партнеру про біль під час сексу;
- Якщо причина в інфекції – допоможе переконати партнера в необхідності пройти обстеження і пролікуватися обом. Адже часто чоловіки переносять інфекцію скритно і відмовляються лікуватись, повторно заражаючи жінку;
- Навчить, як виражати свої бажання і потреби під час статевого акту таким чином, щоб тіло отримувало максимум задоволення і не терпіло дискомфорту;
- Допоможе виявити і подолати причини напруження, недовіри, закритості;
- Допоможе зрозуміти причини напруженості з приводу свого вигляду під час сексу та позбавити від них;
- Допоможе виявити і подолати мазохістські нахили, які змушують терпіти біль і сприймати його як належне;
- Якщо біль виникає через вагінізм – виявить причини даного відхилення і спосіб ефективної терапії.

Особливо дієвою у даному питанні є психотерапія з обома партнерами, адже чоловік вчиться дбати про фізичне та емоційне здоров’я жінки й підтримувати її за будь-яких обставин, що дуже важливо для досягнення довіри, розслабленості і, як наслідок, приємного та радісного статевого життя.

Запишіться на консультацію і отримайте професійну допомогу психолога-сексолога.
Made on
Tilda